2008

ilustrace

Vydáno

Evropská komise vydala osmou Zprávu o praktických přípravách na budoucí rozšíření eurozóny

Zpráva obsahuje podrobné informace o stavu příprav na zavedení eura na Slovensku, kde společná evropská měna začne platit již od 1. ledna 2009. Ve Zprávě se konstatuje, že přípravy probíhají podle plánu a blížící se přechod na euro by měl být bezproblémový. Národní banka Slovenska zahájila distribuci eurobankovek a euromincí komerčním bankám v záři 2008. V posledních týdnech již v předstihu některé komerční banky nabízí možnost bezplatné výměny slovenských korun na eura podle oficiálního přepočítacího koeficientu 1 € = 30,1260 Sk. Pro zajištění hladké výměny slovenských korun na eura bude mít řada bank rozšířenou provozní dobu v prvních dnech ledna 2009. Ve snaze ulehčit spotřebitelům přechod na euro a zajistit cenovou neutralitu tohoto kroku byla na Slovensku zavedena řada opatření, jako je např. Etický kodex, jehož logo umístěné v obchodě symbolizuje, že přechod na euro nebude zneužit k neopodstatněnému zvýšení cen a ke kterému se připojilo již více jak 16 000 prodejen.

Vydáno

Pozvánka na seminář "Euro na Slovensku"

Eurocentrum Praha Vás srdečně zve na seminář "Euro od 1. ledna 2009 na Slovensku, příprava na jeho zavedení v České republice". Seminář se koná ve středu 10. prosince 2008 od 17 hodin v Eurocentru Praha (Jungmanova 24, Praha 1). Na semináři bude přednášet Alena Sojková z České národní banky (odbor EU a mezinárodních organizací).

 • Datum konání: 10. prosince 2008, 17 - 18.30 hod.
 • Místo konání: Eurocentrum Praha (Evropský dům), Jungmanova 24, Praha 1
 • Přihlásit na seminář

Vydáno

Fórum na téma "Českosloslovensko se rozděluje ještě jednou: přichází euro"

Dne 18. listopadu 2008 od 13, 00 hod. se v Praze ve Velkém sálu paláce Žofín uskuteční fórum na téma "Československo se rozděluje ještě jednou: přichází euro". Mezi řečníky vystoupí guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko a guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Diskuse přinese odpovědi na následující otázky: "Změní se obchodní vztahy mezi oběma zeměmi v souvislosti se zavedením eura na Slovensku?, Bude výhodné být ostrůvkem národní měny, obklopeni eurem?, Nebude česká měna vystavena ještě větším spekulacím?".

 • Datum konání: úterý 18. listopadu 2008 od 13,00 hod.
 • Místo konání: Velký sál paláce Žofín
 • Program a přihlášku naleznete zde

Vydáno

Pozvánka na mezinárodní konferenci "Deset let eura - inspirace pro Českou republiku"

Ministerstvo financí pořádá ve spolupráci se společností Economia a.s. dne 25. listopadu 2008 již druhý ročník konference věnující se problematice budoucího začlenění České republiky do eurozóny. Nad konferencí převzal záštitu a s úvodním projevem vystoupí ministr financí Miroslav Kalousek. Hlavní vystoupení přednese český eurokomisař Vladimír Špidla. Mezi řečníky budou rovněž centrální bankéři zemí střední Evropy, přední domácí i zahraniční ekonomové a významní zástupci české i mezinárodní podnikatelské sféry.

 • den konání: 25. listopadu 2008 od 9.00 hodin
 • místo konání: Hotel Dorint Don Giovanni Vinohradská 157a, Praha 3 (stanice metra, tramvaj Želivského)

Program ke stažení a přihlášku na konferenci naleznete zde

Vydáno

Konference "Zájmy Ćeské republiky a přijetí eura"

Dne 17. září 2008 se v Praze v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uskuteční již čtvrtý ročník Evropského fóra podnikání (EFP) věnovaný tentokrát otázkám spojeným s procesem přijímání společné evropské měny v České republice. Tématem letošní konference EFP jsou zájmy České republiky ve vztahu k přijetí eura. Cílem konference je nabídnout účastníkům aktuální informace o stavu příprav na přijetí společné evropské měny a také možnost zúčastnit se diskuse na téma náklady a přínosy přijetí eura z pohledu jednotlivých zájmových skupin a České republiky jako celku.

Vydáno

"Slovensko přechází na euro - a co my?"

Ve čtvrtek 14. srpna 2008 pořádá investiční společnost Patria Finance online konferenci s národním koordinátorem pro zavedení eura Oldřichem Dědkem. Pan Dědek začne na otázky čtenářů odpovídat ve 14.00 hodin. Otázky můžete pokládat již nyní zde.

On-line rozhovor "Nejen o euru s "panem Euro" Oldřichem Dědkem" sledujte na stránkách patria.cz.

Vydáno

Evropská komise vydala sedmou Zprávu o praktických přípravách na budoucí rozšíření eurozóny

Zpráva poskytuje informace o stavu příprav na zavedení eura ve všech státech Evropské unie, které dosud nezavedly euro a nemají trvalou výjimku na jeho zavedení. Zvláštní pozornost je věnována přípravám na Slovensku, kde bude jednotná evropská měna zavedena k 1. lednu 2009. V případě České republiky zpráva v otázce příprav konstatuje, že dosud nebyl stanoven oficiální termín zavedení eura, nicméně že technické přípravy nadále pokračují. Zpráva obsahuje i analýzu veřejného mínění o euru v nových členských zemích Evropské unie. Na otázku, co je jednou z nějvětších výhod eura, odpovědělo 51 % dotázaných, že se jedná o zajištění cenové stability. Více informací i celou zprávu naleznete zde.

Vydáno

Stránky Evropské komise věnované euru mají i část zaměřenou na děti a teenagery

Na stránce najdete řadu zábavných interaktivních her, na nichž si můžete své znalosti o euru vyzkoušet i procvičit. Budete pátrat po ztracených pokladech, skládat puzzle nebo cestovat v dávných dobách. Na stránkách najdete i řadu zajímavostí o euru, které určitě dobře využijete při dovolené se svými rodiči v jižní, západní i severní Evropě, ale také při psaní esejů či seminárních prácí do školy. Pro navštívení stránek klikněte zde.

Vydáno

Nové internetové stránky věnované výročí desetileté existence eura

V květnu 1998 Evropská rada na svém zasedání v Bruselu rozhodla, že euro bude zavedeno od 1. ledna 1999 v jedenácti zemích Evropské unie. Během desetileté existence eurozóny se počet členů zvýšil na patnáct, čímž významně vzrostl počet obyvatel používajících euro v každodenním životě. Nahrazení původních národních měn eurem je dnes všeobecně považováno za velkolepý a zdařilý ekonomicko-politický projekt, který nemá v dějinách lidstva obdoby a který zásadně přispěl k prohloubení vnitřního trhu Evropské unie. Odborné stati o dopadech zavedení eura i jiné zajímavosti ohledně společné evropské měny naleznete právě na nové stránce Evropské komise.

http://ec.europa.eu/economy_finance/emu10/index_en.htm.

Vydáno

Euro očima dětí

Slovenský časopis "Euro školák" ve spolupráci s Národní bankou Slovenska vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti - "Euro očima dětí".

Vydáno

Pozvánka na přednášku "Euro v České republice" v Pardubicích

Europe Direct a Eurocentrum Pardubice si Vás dovolují pozvat na přednášku s besedou Euro v České republice - „Jak jsme připraveni na přijetí nové měny?“

 • přednášející: Ing. Petr Procházka, CSc., ČNB
                           Ing. Martin Kupka CSc., hlavní ekonom ČSOB Praha
                           PhDr. Tomáš Sedláček, makroekonomický stratég ČSOB
 • den: 18. března 2008 od 14 hod.
 • místo: Společenský sál radnice, Pernštýnské nám. 1 – v přízemí vlevo

Účast na semináři je zdarma. Prosíme o registraci na eu@ipardubice.cz nebo na tel. 466 768 391 /392.

Vydáno

Pozvánka na přednášku "Euro v České republice" v Hradci Králové

Europe Direct, Eurocentrum Hradec Králové, Regionální informační středisko a Centrum pro evropskou integrační politiku pořádají přednášku na téma Euro v České republice                  

 • přednášející: Ing. Petr Procházka, CSc., ČNB
                           Ing. Martin Kupka CSc., hlavní ekonom ČSOB Praha
                           PhDr. Tomáš Sedláček, makroekonomický stratég ČSOB  
 • den: úterý 18. března 2008, 10:00 - 11:30 hod.
 • místo: budova RegioCentra Nový pivovar, Soukenická 54/8, místnost P1.905 

Účast na přednášce je zdarma.

Vydáno

Seminář Eurocentra Praha "Výhody a nevýhody eura"

Rádi bychom Vás pozvali na první seminář letošního jarního cyklu pravidelných seminářů Eurocentra Praha zahajujícího semináře na téma  "Výhody a nevýhody eura".

 • přednášející : Národní koordinátor pro zavedení eura v České republice - pan Oldřich Dědek , Ministerstvo financí
 • den: čtvrtek 7. února 2008, 17:00-18:30 hod
 • místo : Eurocentrum Praha - Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1

Účast na semináři je zdarma. K rezervaci místa na semináři využijte prosím registrační formulář Eurocentra Praha :
http://www.euroskop.cz/454/kalendar-akce-detail/seminar-ec-praha---vyhody-a-nevyhody-eura/

Vydáno

Zveřejnění studie vlivu zavedení eura na ekonomiku České republiky

Na ministerstvu financí se dne 21. ledna 2008 konala tisková konference k závěrům Studie o vlivu zavedení eura na ekonomiku České republiky. Studie byla vypracována týmem ekonomů Mendelovy univerzity v Brně pod vedením doc. Ing. Lubora Laciny, Ph.D.

Tisková konference proběhla za účasti národního koordinátora pro zavedení eura v ČR doc. Ing. Oldřicha Dědka, CSc., který při té příležitosti vyjádřil přesvědčení, že "vypracovaná studie vnese do probíhající veřejné debaty o zavedení eura v České republice srozumitelné argumenty podložené konkrétními údaji a propočty".