Z českých webů a netů

prof. Ing. Oldřich Dědek, CSc.
prof. Ing. Oldřich Dědek, CSc. národní koordinátor pro zavedení eura v ČR

Vydáno

Tato stránka je učena výhradně k obveselení a pobavení návštěvníků webu. Je otevřena každému, kdo by chtěl kultivovaným námětem přispět do diskuse, jak by mohly vypadat budoucí české euromince.

  

V r. 2008 desetiletá Ema Strašáková, žákyně uherskohradišťské ZŠ UNESCO a nadaná kreslířka, vyhrála se svým obrázkem rozkvetlého slunce soutěž na téma „Jak má vypadat zadní strana budoucí české euromince?“. Výtvarnou soutěž pro děti a mládež do 16 let uspořádalo Informační centrum Europe Direct Uherské Hradiště.

http://ed.uh.cz/doc/1010/ 

Národní strana české dvoueurové mince.
Na odkazované webové stránce jsou k vidění též návrhy národních stran tureckých, polských a maďarských euromincí.

http://euras.blog.cz/rubrika/euromince 

Zadní strana české euromince s vojákem Švejkem.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Euro-svejk.jpg 

Česká mincovna uskutečnila v roce 2005 zajímavý experiment, když studentům Uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou zadala úkol vytvořit českou stranu případných budoucích euromincí. Studenti předložili desítky návrhů, které hodnotili zástupci z řad výtvarníků, numizmatiků a české a rakouské mincovny. Vítězné návrhy byly realizovány do medailí. Na národní stranu mincí byly vybrány tyto náměty: chmel otáčivý, světoznámá přísada piva (1 cent); vinné hrozny, české i moravské (2 centy); listy lípy srdčité, českého národního stromu (5 centů); vesnice Holašovice, památka UNESCO v Jihočeském kraji (10 centů); poutní kostel sv. J. Nepomuckého na Zelené hoře (20 centů); Pražský hrad (50 centů); portrét J. Heyrovského, nositele Nobelovy ceny za polarografii (1 €); portrét J. Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu (2 €). Evropskou stranu, která je u skutečných euromincí společná, zdobí v centových hodnotách moravská orlice a v eurových hodnotách dvouocasý lev.

https://ceskamincovna.cz/sada-obeznych-minci-2006-ceske-euromince-stand-456-3378-d/

Česká euromince.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Ceske-euro3.png